top of page

Byliny - te, które musisz mieć

Przed posadzeniem roślin, w celu uniknięcia błędów i niepowodzeń, warto zastanowić się nad wyborem gatunków i ich odmian oraz umiejscowieniem roślin względem siebie. Przede wszystkim powinno się wybierać gatunki roślin pasujące do charakteru ogrodu otaczającego oraz panującego klimatu. 

Co wpływa na atrakcyjność rabaty? Jaka tajemnica kryje się w uprawie pięknie kwitnących, dekoracyjnych cały rok kompozycji, które zapierają dech wszystkim gościom ogrodu, a jednocześnie są obiektem zazdrości sąsiadów.

Rabaty dekoracyjne to przede wszystkim roślinność atrakcyjna ze względu na pewne swoje elementy: kwiaty, liście czy kolorystyka kory. Są to wyraźne akcenty, które widoczne z daleka, mogą świadczyć o naszym ogrodzie, o jego stylu i charakterze, dlatego warto je starannie zaplanować i pielęgnować. Będzie to nasza wizytówka, dlatego warto jest stosować je w przed ogródku, który jest zapowiedzią nas, naszego domu i ogrodu.

Zasady dobierania roślin do rabat:

  • rośliny powinny mieć takie same wymagania siedliskowe, czyli wybieramy i sadzimy razem gatunki cieniolubne, kwasolubne lub wymagające słonecznej ekspozycji. Ale również takie, które mają podobne wymagania co do substancji odżywczych.

  • rośliny powinny być cyklicznie atrakcyjne i następować po sobie, aby rabata była dekoracyjna cały rok, dlatego warto jest stosować zarówno egzemplarze drzew i krzewów - dobrze, jeżeli część jest zimozielona, oraz rośliny kwitnące. Warto podkreślić, że liście są ważniejsze niż kwiaty. Liście są dłużej widoczne na roślinie, i to one zdobią ją prawie cały rok, kwiaty pojawiają się sezonowo i są atrakcyjnym akcentem, ale na krótko.

  • dobór koloru roślin nie może być przypadkowy, kolor jest często mylnie najważniejszym według nas elementem, służącym do kształtowania krajobrazu, jest to jednak mylne wyobrażenie. Często kolor zajmuje zbyt wiele naszej uwagi. Kolor służy tylko wywołaniu emocji. Dobrze jest łączyć ze sobą maksymalnie 3 przewodnie kolory. Często spotyka się także rabaty mono -kolorystyczne - opierające się na jednej barwie, lub rabaty stworzone z kolorów pokrewnych,jak na przykład rabata w odcieniach różu, fioletu i czerwieni.

  • sadząc rabaty, wybieramy minimum po 3 egzemplarze danego gatunku, zakładając w ten sposób nową rabatę, dajemy jej szansę na atrakcyjny wygląd już rok po założeniu. Rabata, która prezentuje skupisko przypadkowych, pojedynczych gatunków, wygląda mało atrakcyjnie ( niestety jest to bardzo częsta tendencja w naszych ogrodach).

  • stosujemy powtórzenia roślin, dużo ładniej wyglądają bujne nasadzenia jednego gatunku, niż pojedyncze ‘kwiatki’, dlatego staramy się tworzyć takie rabaty, gdzie roślinność kształtuje barwne plamy, a nie pojedyncze punkty. Jeżeli planujemy kilka rabat, warto wybrać gatunki, które będą powtarzały się na każdej z nich. Dzięki temu uda nam się połączyć przestrzeń ogrodu w jedną, spójną całość.

Byliny, które warto mieć w ogrodzie. Są piękną ozdobą, rosną bezproblemowo i cieszą oczy każdego letniego dnia.

1. Jeżówki - jedne z moich ulubionych bylin. Kwitną od lipca aż do przymrozków. Lubią ziemie przepuszczalną, inaczej nie przezimują. Łatwo się rozsiewają tworząc krzyżówki odmian .

2. Liatra kłosowa - piękna niebieksa/ biała bylina. Wiosną w centrach ogrodniczych można kupić bulwy . Kwitnie bardzo długo podłużnymi kłosami (sama nazwa wskazuje), co dziwne od góry. Wytwarza mnóstwo nasion, co jest kolejną zaletą.

3. Chryzantemy ogrodowe - upiększają ogród jesienią przysypany kolorowymi liśćmi . Kwitną mniej, więcej od końca września do silniejszych przymrozków. Istenieje kilkadziesiąt odmian przystosowanych do zimowania w gruncie.  

4. Astry jesienne - kolejna roślina, bez której jesień w ogrodzie nie istnieje. Astry są bezproblemową byliną. Łatwo się rozrasta przez pędy podziemne, potrafi być ekspansywna. Kwitnie od września do pierwszych przymrozków.

5. Przetacznik - na rynku dostępnych jest wiele odmian w różnych kolorach. Tworzy zwarte, krzaczaste kępy.Przetacznik kłosowy kwitnie obficie od czerwca do września

6. Liliowce - Liliowce swoją popularność zawdzięczają pięknym kwiatom, niewielkim wymaganiom uprawowym oraz imponującej długowieczności. Liliowce na jednym miejscu mogą pozostawać nawet przez 20–30 lat i nie wymagają przy tym odmładzania.Najlepszym stanowiskiem do uprawy liliowców jest miejsce słoneczne lub lekko półcieniste. Kwitną przeważnie w lipcu.

Organic Life 

 Witam zwolenników ekologicznej uprawy roślin na moim blogu ! Jestem ogrodnikiem z zamiłowania, uprawiam warzywa, ale także tworzę ogród od podstaw. Z roślinami miałem kontakt od dziecka.Pamiętam ,kiedy jako kilkuletni dzieciak zajadałem się truskawkami z babcinego ogrodu. Znajdziecie tutaj poradniki jak uprawiać np. arbuzy, które są dość egzotycznym "warzywem" . Nie zabraknie też kwiatów, czy ciekawych zdjęć z moich wojaży po okolicy. To moja pasja, którą chcę rozwijać w przyszłości. A poza tym jestem bardzo młodym ogrodnikiem :) Miłej lektury !

Witam zwolenników ekologicznej uprawy roślin na moim blogu ! Jestem ogrodnikiem z zamiłowania, uprawiam warzywa, ale także tworzę ogród od podstaw. Z roślinami miałem kontakt od dziecka.Pamiętam ,kiedy jako kilkuletni dzieciak zajadałem się truskawkami z babcinego ogrodu. Znajdziecie tutaj poradniki jak uprawiać np. arbuzy, które są dość egzotycznym "warzywem" . Nie zabraknie też kwiatów, czy ciekawych zdjęć z moich wojaży po okolicy. To moja pasja, którą chcę rozwijać w przyszłości. A poza tym jestem bardzo młodym ogrodnikiem :) Miłej lektury !

bottom of page